Hozzávalók:
- 1 kg liszt
- 40 dkg porcukor
- 2 kávéskanál fahéj
- 2 kávéskanál őrölt szegfűszeg
- 2 kávéskanál szódabikarbóna
- csipet só
- 3 tojás
- 10 dkg vaj
- 25-30 dkg folyékony méz
Elkészítés:
A liszt kivételével keverd össze az összes száraz alapanyagot. Ezután mehet bele a tojás, vaj, méz. Ezt egy kicsit gyurmázd össze, majd öntsd hozzá kb. a liszt negyedét. Ezt még könnyű lesz összegyúrni, kicsit lágy is még a tészta.
Most jön a neheze. Apránként kell hozzáadni a maradék lisztet, de előfordulhat, hogy nem lesz szükség az összesre. Nekem kb. 13 dkg maradt a kilóból, de az is lehet, hogy az egészet felveszi. Mikor már több mint fél kiló benne van, elég nehéz lesz összegyúrni, de megéri küzdeni. Egy erős férfikéz néha segít, de idén egyedül csináltam! :)
Ha megvan a tészta, kapcsold be a sütőt 180 fokra. Két tepsit bélelj ki sütőpapírral.
Most jöhet a gyúródeszka és a sodrófa. Mindkettőt jó alaposan kell belisztezni. A tésztának kb a harmadát érdemes egyszerre nyújtani, 2-3 mm vastagra, majd a kívánt formákat kiszúrkálni. A tepsiben ne rakd nagyon közel egymáshoz őket, mert nem szép, ha összeragad. Ez a mennyiség két tepsivel kb. 4x2 kör.
Ha megsült, kihűlt, lehet díszíteni, de nálunk anélkül is fogy!
Díszítés:
1 tojásfehérjéhez 6 evőkanál cukor kell.
Először csak a fehérjét verd fel, hogy már kezdjen habosodni, majd apránként mehet bele a cukor addig, míg jó kemény nem lesz. Ezt a tál fejjel lefele fordításával tudod ellenőrizni.
Ezután jöhet a nyomózsák és kezdődhet a díszítés. Ha nincs nyomózsákod (nekem sincs), egy nejlonzacsi sarkát vágd ki (olyat, amibe a zöldségesnél a paradicsomot tesszük), de csak egy nagyon kicsit és már kezdődhet is a díszítés.
Ha színesebbé szeretnéd tenni, egy kis ételfestéket is adhatsz a habhoz még keverés közben. Ezután a levegőre kell bízni a dolgot, hogy megszáradjon.